Kilka powodów, dlaczego nie należy się bać dentysty
Osoby, które boją się dentysty oraz drżą na samą myśl o jakimkolwiek leczeniu stomatologicznym, powinny się na spokojnie zastanowić dlaczego tak jest. Jeśli spojrzy się na ten problem bardziej racjonalnie okaże się, że wcale nie trzeba się bać wizyty u dentysty. Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że lekarz stomatolog ma na celu nieść pomoc swoim pacjentom, zadbać o ich zdrowe zęby oraz okolice jamy ustnej i twarzy. Co jednak jeśli wiemy, że z naszymi zębami jest źle i boimy się bólu, który będzie towarzyszył leczeniu? W takim wypadku warto pomyśleć o nowoczesnych metodach znieczulania, które sprawiają, że ból nie jest odczuwalny. Dzięki coraz nowszym rozwiązaniom technicznym leczenie stomatologiczne jest bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjenta.
Wpływ diety na kondycję zębów
Często w mediach słyszy się reklamy danego produktu spożywczego lub suplementu diety, który gwarantuje zdrowe, mocne włosy i paznokcie oraz gładką, jedwabistą skórę. Nasuwa się więc pytanie ? czy dieta ma również wpływ na kondycje zębów? Prawdą jest, że dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny pozytywny wpływ na cały organizm, nie powinno więc dziwić, że dotyczy to też zębów. Jest cała masa produktów, które są szkodliwe dla szkliwa, przez co zęby stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Część produktów nie ma wpływu na kondycję zębów, ale mogą pozostawiać przebarwienia, jak np. kawa czy czarna herbata. Istnieje także grupa produktów mająca pozytywny wpływ na uzębienie, jak rooibos, który zawiera fluor, czy ziele czystka.
Regularne mycie zębów
Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne ? względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.